Apple Müzik Ödülleri’ni Kazananlar Belli Oldu

Apple Müzik Ödülleri’ni Kazananlar Belli Oldu

 

Dünyaca ünlü teknoloji devi Apple, bu yıl üçüncüsü düzenlenen 2021 Apple Müzik Ödülleri’nin kazananlarını açıkladı. Beş farklı kategoride verilen ödüller Apple’ın kendi değerlendirme kriterlerine göre belirlendi.

 

Apple Müzik Ödülleri

Apple Müzik Ödülleri (Apple Music Awards) 2019 yılından bu yana Kasım veya Aralık aylarında belirleniyor. İlk olarak 2019 yılının Aralık ayında ABD’de bulunan Steve Jobs Theater’da düzenlenen kutlama ile adını duyurdu. Kutlama gecesinde sahneye çıkan Amerikalı şarkıcı Billie Eilish unutulmaz bir performas sergilemişti. Billie Eilish 2019 yılı Apple Müzik Ödülleri’nde “Yılın Şarkıcısı” ve “Yılın Söz Yazarı” ödüllerini kazandı.

 

Apple Müzik Ödülleri “Yılın Sanatçısı”, “Yılın En İyi Çıkış Yapan Sanatçısı” , “Yılın En İyi Şarkısı” “Yılın En İyi Albümü” ve “Yılın Söz Yazarı” olmak üzere 5 kategoride dağıtıldı. Bu yıl geride bıraktığımız 2 yıldan farklı olarak “Yılın Bölgesel Sanatçısı” kategorisi eklendi. Bu kategorideki bölgeler ise Fransa, Rusya, Almanya, Japonya ve Afrika olarak belirlendi.

 

Apple Müzik Ödülleri’nin kazananları belirlenirken Apple Music’n editoryal bakış açısı ve tüm dünyadaki ücretli kullanıcılar tarafından en çok dinlenenler ve indirme verileri göz önünde bulundurularak değerlendirme yapıldı.

THE WEEKND

 

2021 Apple Müzik Ödülleri Kazananları

“Yılın Küresel Sanatçısı” ödülünü Kanadalı R&B şarkıcısı The Weeknd kazandı. Sahne adı The Weeknd olan Kanadalı Abel Makkonen Tesfaye, MTV sunucusu Jhon Norris tarafından Micheal Jackson’dan sonraki en iyi müzikal yetenek olarak adlandırılmıştı.

 

Geceye damgasını vuran isim 18 yaşındaki Amerikalı şarkıcı Olviao Rodrigo oldu. Rodrigo “Yılın En İyi Çıkış Yapan Sanatçısı”, “Yılın En İyi Albümü” ve “Yılın En İyi Şarkısı” olmak üzere üç ödül birden kazandı.

 

Grammy ödüllü şarkıcı HER (Gabriella Samentio Wilson) Back of My Mind albümü ile “Yılın Söz Yazarı” ödülünü kazandı.

OLVIA RODRIGO

 

2021 Yılın Bölgesel Sanatçısı Ödülleri Kanananları

Nijeryalı şarkıcı ve söz yazarı olan Wizkid “Afrika’da Yılın Sanatçısı” ödülüne layık görüldü. “Fransa’da Yılın Sanatçısı” ödülünü Aya Nakamura, “Almanya’da Yılın Sanatçısı” ödülünü RIN, “Rusya’da Yılın Sanatçısı” ödülünü Scriptonite ve “Japonya’da Yılın Sanatçısı” ödülünü ise OFFICIAL HIGE DANDISM kazandı.