Başarılı Dizi Müziklerinden Hatırladığımız Gökhan Kırdar Kimdir?

Başarılı Dizi Müziklerinden Hatırladığımız Gökhan Kırdar Kimdir?

 

Daha çok başarılı dizi film müzikleriyle tanıdığımız Gökhan Kırdar, aynı zamanda kendi albümleri de olan şarkıcı, besteci ve müzisyen. Yaptığı soundtracklerin dışında trip hop, folk müzik ve elektronik müzik alanlarında Türkiye’de öncü işler yapmış olan Gökhan Kırdar’ı yakından tanıyalım. Gökhan Kırdar kimdir ve nerelidir?

 

2 Haziran 1970 tarihinde Aydın’da doğan Gökhan Kırdar lise öğreniminin ardından Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü’nde eğitim aldı. Ardından 1995 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Müzikoloji bölümüne giren Kırdar, film müziği çalışmalarına öğrencilik yıllarında başladı.

 

 

Gökhan Kırdar ilk soundtrack çalışmasını “Gece Melek ve Bizim Çocuklar” filmi için 1993 yılında hazırladı. Daha sonra 1994 yılında ilk albümü olan “Serseri Mayınlar”ı yayınlayan Kırdar, müzikoloji eğitimi almaya karar verdi. Gece Melek ve Bizim Çocuklar filmi için yaptığı müziklerin yer aldığı “Tutunamadım” isimli albümü 1995 yılında yayınladı. 1995 yılında Loopus isimli müzik şirketini kuran Kırdar, Türkiye’nin ilk trip hop albümü olarak kabul edilen “Trip”i 25 Kasım 1997 yılında yayınladı.

 

2000’lerin başından itibaren film müzikleri konusunda ustalaşma yolculuğunu başlatan Kırdar ilk kütüphane albümü olan Ethnotronix (2002) ve film müziklerinden oluşan Keyf / Pleasure (2004) albümlerini yayınladı.

 

 

Gökhan Kırdar’ın tüm Türkiye’de tanınmasını sağlayan ise Kurtlar Vadisi dizisi için hazırladığı müzikler oldu. Dizinin fenomen hale gelmesinde büyük ölçüde etkisi olan Kırdar’ın müzikleri, Kurtlar Vadisi’nin top olduğu dönemlerde büyük ilgi gördü. Kırdar’ın yayınladığı Yabancı Damat dizisinin müziklerinden oluşan “Üstüme Basıp Geçme” albümü Yunanistan başta olmak üzere Avrupa’nın pek çok ülkesinde dinlendi.

 

Gökhan Kırdar’ın müziklerini bestelediği en önemli dizi ve film yapımları arasında Yabancı Damat, Kurlar Vadisi, Ölümsüz Aşk, Anlat İstanbul, Banyo, Köprü, Pars: Narkoterör, Dede Korkut Hikayeleri, İnadına Yaşamak, Kiralık Aşk, Nöbet, Sefirin Kızı, Zaman Şahidi ve Uyanış: Büyük Selçuklu yer alır.

 

Gökhan Kırdar şu sıralar Alparslan Büyük Selçuklu ve Ya İstiklal Ya Ölüm projeleri için çalışmaktadır. Gökhan Kırdar, Kurtlar Vadisi ve Yabancı Damat dizileri için hazırladığı müziklerle “En İyi Film Müziği” dalında Beyaz İnci Ödülü’nü kazanmıştır.