Bülent Ortaçgil’den Emekli Olmayacağım Açıklaması

Bülent Ortaçgil’den Emekli Olmayacağım Açıklaması

 

Müziğe büyük emekler vermiş Bülent Ortaçgil, kariyerinin 50. yılını doldurmuş olmanın gururunu yaşıyor. Sanat hayatı boyunca ürettiği eski şarkılarla her dönem adından söz ettirmeyi başaran usta isim emekli olmayacağını ve müzikal hayatına devam edeceğini söyledi. Bülent Ortaçgil kimdir ve nerelidir? Albümleri nelerdir? İşte ayrıntılar…

 

1971 yılından bu yana Türk müziğine unutulmaz eserleriyle büyük katkılar yapan Bülent Ortaçgil, sanat yaşamında 50 yılı geride bırakmış olmanın haklı gururunu yaşıyor. Gazete Duvar yazarı Mahmut Çınar’ın söyleşisinde konuşan usta sanatçı yorulduğunu fakat emekli olmayacağını söyledi.

 

 

Ortaçgil, sanat yaşamını keyifli geçirdiğini ve emeklilik hissine hiç kapılmadığını ifade etti. Ayrıca asla büyük konuşmadığını, müziği asla garanti olarak görmediğini ve hayatın insana her şeyi yaptırabileceğini ekledi. Kariyerini dolu dolu geçirmiş unutulmaz sanatçıyı biraz daha yakından tanıyalım…

 

Bülent Ortaçgil Kimdir?

 

1 Mart 1950 yılında Ankara’da doğan Bülent Ortaçgil; gitarist, vokal ve söz yazarıdır. İlkokula Ankara’da başlayıp sonrasında İstanbul’a taşınan sanatçı, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi kimya bölümünde eğitim aldı. Folk rock, caz ve halk müziği gibi türlerde müzik üreten Ortaçgil, profesyonel müzik dünyasına 1971 yılında yayınladığı “Anlamsız – Yüzünü Dökme Küçük Kız” isimli parça ile giriş yaptı.

 

 

The Beatles, Bob Dylan, Cat Stevens gibi isimlerden oldukça etkilenen Ortaçgil, 1968 yılında vokali olduğu Filozoflar isimi grubu kurdu. 1969 yılında ise sadece birkaç konser verdikleri Sorular grubunun içerisinde yer aldı. Daha sonra pek çok müzikal denemenin içerisinde yer alan sanatçının ilk albümü “Benimle Oynar Mısın?” 1974 yılında “Bülent” adıyla yayınlandı.

 

Ortaçgil’in şu ana kadar “Anlamsız – Yüzünü Dökme Küçük Kız” (1971) ve “Olmalı mı, Olmamalı mı? – Şık Latife” (1974) olmak üzere iki teklisi bulunuyor. Pek fazla tekli yayınlamayan sanatçı kariyeri boyunca daha çok stüdyo albümlerine yöneldi. “Benimle Oynar Mısın?” (1974), “2. Perde” (1990), “Oyuna Devam” (1991), “Bu Şarkılar Adam Olmaz” (1994), “Light” (1998), “Gece Yalanları” (2003) ve “Sen” (2010) olmak üzere 7 stüdyo albümü bulunuyor.

 

Ayrıca Ortaçgil’in konserlerden oluşan, başka sanatçılar ile kaydettiği, piyasaya çıkmamış ve yeniden yorumladığı eserlerinden oluşan 1996 – 2017 yılları arasında çalışılmış 8 albümü daha vardır.