Claptone’un Üçüncü Stüdyo Albümü Yayında

Claptone’un Üçüncü Stüdyo Albümü Yayında

 

Elektronik müziğin gizemli prensi Claptone’un yeni albümü Closer müzik severlerle buluştu. Different Recording / PIAS etiketiyle yayınlanan albümün Türkiye temsilciliğini GRGDN Müzik yapıyor. Son yılların en sevilen DJ’leri arasında gösterilen Claptone’a ve yeni albümü Closer’a yakından bakalım.

 

Claptone Kimdir?

Almanya kökenli DJ ve müzik yapımcısı olan Claptone 2012 yılından bu yana elektronik, house, techno ve tech house türlerinde müzik yapıyor. İspanya’da yer alan Hi Ibiza ve Pacha gibi dünyaca ünlü eğlence mekânlarında, Avrupa’nın en büyük elektronik müzik etkinliklerinden biri olan Tomorrowland’da sahne aldı. Dj Mag gibi önemli bir müzik dergisinin listelerinde en iyi 100 dj sıralamasında uzun süre ilk sırada kaldı.

 

 

Claptone Albümleri

2013 yılında yayınladığı “No Eyes” isimli parça ile ismini ülkesinin dışına duyurmayı başaran sanatçı, 2015 yılında ilk albümü olan “Charmer”i yayınladı. Yayınlanan albümüyle müzik otoritelerinin de ilgisini çekmeyi başaran Claptone sonrasında pek çok müzik gurubu ve şarkıcısı ile birlikte çalıştı.

 

Claptone, 2017 yılında yayınladığı The Masquerade Mixes albümü ile house müziğin ikonik temsillerinden birisi haline geldi. Londra merkezli İngiliz elektronik müzik, dans ve kulüp dergisi olan Mixmag tarafından pek çok övgü aldı. Mixmag Claptone’un müziğini “düzenli şekilde üreten ve zahmetsizce bulaşıcı” ifadeleriyle tanımladı.

 

 

Claptone’un Kimliği Neden Gizli?

Claptone’un çekiciliği müziğinin yanında kimliğini gizli tutmasından da kaynaklanıyor. Bazı Avrupalı sanatçılar son yıllarda bir imaj olarak kimliklerini gizleyebiliyorlar. Claptone’de benzer bir şekilde asla maskesiz sahneye çıkmıyor. İmajın müziği ile bütünleştiği Claptone sahneye daima siyah bir şapka, beyaz eldivenler ve altından bir gaganın yer aldığı maskeden oluşan kostümü ile çıkıyor.

 

Claptone’un kimliğini gizlemesi ile ilgili çeşitli söylentiler bulunmakta. Bazı görüşlere göre Claptone aslında iki kişi ve müziği birlikte yapıyorlar. Bir diğer iddia ise Claptone’un iki kardeş olduğu yönünde. Hatta bazı kaynaklara göre Claptone’un maskesini çıkarıp kimliğini açıkladığı söyleniyor. Fakat söylenenler sadece dedikodu boyutunda.

 

 

Claptone’un Yeni Albümü Closer

Sevilen Dj’in yeni albümü Closer’da dijital mecralarda ve sosyal medya platformlarında oldukça ilgiyle karşılandı. Yeni şarkılarının yapım sürecinde James Vincent Mcmorrow ve Barry Manilow ile çalışan Claptone yeni albümünün insan olmanın sevincini ve acısını yansıttığını ifade etti. Closer’ın insanın içindeki evreni kucaklayan bir eser olduğunu belirten Claptone zaman zaman Türkiye’de de çeşitli şehirlerde sahne alıyor.