Erkin Koray Uzun Süren Sessizliğinin Ardından Geri Dönüyor! İşte Yeni Projesi! Erkin Koray Kimdir?

Erkin Koray Uzun Süren Sessizliğinin Ardından Geri Dönüyor! İşte Yeni Projesi! Erkin Koray Kimdir?

 

 

Erkin Koray Uzun Süren Sessizliğinin Ardından Geri Dönüyor! İşte Yeni Projesi! Erkin Koray Kimdir?

 

 

Anadolu rock müziğinin usta ismi Erkin Koray, uzun süren sessizliğini bozuyor. Başarılı bir çok esere imza atan Erkin Koray uzun yıllar yaptığı çalışmalarından sonra inzivaya çekilmiş ve emekliliğini ilan etmişti. Özgün müzikleri, doğu ve batı müziklerinde yaptığı çalışmalarla birçok müzisyeni etkilemiştir. Geçen günlerden duyurduğu haberle sevenlerini heyecanlandıran ünlü isim uzun süren sessizliğinin ardından geri dönmeye karar verdi. Erkin Koray nasıl bir dönüş yapacak? Erkin Koray Kimdir? Kaç yaşında? Hangi Albümlere Yer Verdi? İşte Erkin Koray ile ilgili tüm detaylar haberimizde….

 

 

erkinkoray

 

 

Erkin Koray Uzun Süren Sessizliğinin Ardından Geri Dönüyor!

 

 

Anadolu Rock müziğinin usta isimleri arasında yer alan Erkin Koray uzun süren sessizliğini bozuyor. Koray, sosyal medya hesaplarından “ Çok sustuk yanlış anlaşılacağız” diyerek Youtube kanalından videolar yayınlayacağını duyurdu. Usta sanatçı “ Bizim Çocuklara Mesajım Var” programı ile müzik hakkında bilgiler vereceğini söyledi.  Koray bu programda müzik hakkında görüşlerini sunup aydınlatıcı ve teknik bilgiler verecek. Öncelikle “ Korsan nedir, ne değildir? “ “ Fesuphanallah nedir, ne değildir? “ soruların yanıtlarını anlatacak.

Özgün eserleri ile tanınan Erkin Koray, Cemali, Köprüden Geçti Gelin gibi çalışmaları ile Türk halk müziği, Nihansın Dideden, Kıskanırım gibi parçaları ile Türk sanat müziği eserlerini yorumlayarak Türk Rock müzik tarzının en önemli eserlerini vermiştir.

 

 

erkinkoray

 

 

Erkin Koray Kimdir? Kaç Yaşında ? Hangi Albümlere Yer Verdi?

 

 

24 Haziran 1941 yılında İstanbul’un Kadıköy ilçesinde dünyaya gelen usta sanatçı, Küçük yaşlarda, piyano öğretmeni olan Şerif Yüzbaşıoğlu, Ayhan Yünkuş ve Önder Bali gibi müzisyenlere eğitmenlik yapan annesi Vecihe Koray’dan piyano öğrendi. Daha sonra gitar çalmaya başladı. İstanbul Alman Lisesi’nde eğitim gördüğü 50’li yılların ikinci yarısında arkadaşları ile birlikte amatör bir grup kurdu. Lise eğitiminin ardından 60’lı yılların başına kadar Erkin Koray ve Ritimcileri grubuyla yarı amatör yarı profesyonel olarak müzik çalışmalarına devam ettiler. 1968 yılında Altın Mikrofon yarışmasına katıldı ve yarışmadan 4. Olarak ilk albümünü çıkardı.  İlk önemli başarıyı 60’lı yılların sonlarına dek ardı ardına gelen, Anma Arkadaş, Hop Hop Gelsin, Sana Birseyler Olmuş, Seni Her Gördüğümde , Gün Ola Harman Ola,  Devlerin Nefesi, Tamam Artık, Dünden Esintiler 1-5 gibi birçok albüm ve şarkıyla büyük beğeni kazanarak adını Anadolu Rock Müzik sanatçıları arasında en başa yazdırdı.