İskender Paydaş Kimdir? Kaç Yaşında? Nereli? Albümleri Nelerdir?

İskender Paydaş Kimdir? Kaç Yaşında? Nereli? Albümleri Nelerdir?

 

 

İskender Paydaş Kimdir? Kaç Yaşında? Nereli? Albümleri Nelerdir?

 

 

 

Türk popüler müzik piyasasını şekillendirmiş ve müzik yönetmenliğinden tutunda sayısız projeye imza atan İskender Paydaş, son yüzyılda gelen en büyük müzik dehalarından biri olarak adlandırılır. Powertürk, Kral Pop, Best fm gibi pop müziğin radyo değişmeyen adreslerin de çıkardığı şarkılarla top listelerinin ilk sıralarını kimseye kaptırmamıştır.

Rafı ödüllerle dolu olan müzisyen, aranjör ve besteci İskender Paydaş Kimdir? Kaç Yaşında ve Nereli? Tüm detayları ile İskender Paydaş’a ait tüm bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

 

 

 

iskender

 

 

 

İskender Paydaş Kimdir? Kaç Yaşında? Nereli?

 

 

 

22 Temmuz 1967 yılında Kosova, Makedonya ve Kırım kökenli bir aileden dünyaya gelmiştir. Orkestra Şefi olan babası Muhittin Paydaş’ın Muhittin Paydaş ve Lordlar grubunun provalarını evde yapmasından dolayı, İskender Paydaş müzikle iç içe büyümüştür.

3 yaşında iken davul çalmaya başlayan Paydaş, 5 yaşında iken piyano derslerine başladı e “ Büyük İskender” lakabıyla şarkıcılık yapmaya başladı. 5 ve 7 yaşlarında iken iki single çıkardı. Babasının orkestrası ile turneye çıkarak 145 konser de yer aldı.

 

9 yaşında İstanbul Devlet Konservatuvarı Piyano Bölümü’ne başladı 12 yaşınaa kadar okulda klasik ve babasının yardımıyla modern ve pratik müziği birleştirdi. Ortaokulu Şişli Koleji’nde, liseyi Kabataş Erkek Lisesi’nde bitirdi. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Latin Dili Edebiyatı, sonrasında Antropoloji ve Felsefe Bölümünü okudu. Yüksek öğretim görürken Kayahan ile tanıştı. 1986 senesinde Kayahan’ın orkestrasında klavye çalarak profesyonel müzik hayatına başlangıç yaptı.

Daha sonra başta Nilüfer olmak üzere onlarca sanatçıyla birçok şarkıda prodüktörlük, aranjörlük ve müzik yönetmenliği yaparak başarısına başarı kattı.

 

Aranjör ve müzik direktörü olarak Nazan Öncel, Harun Kolçak, Aşkın Nur Yengi, Ajda Pekkan, Suat Suna, Kibariye, Orhan Gencebay, Sertap Erener, Mustafa Sandal, Levent Yüksel, Mazhar Fuat Özkan, Özgün, Atiye, Nil Karaibrahimgil, Keremcem, Sıla, Hadise, Deniz Seki, Murat Dalkılıç gibi isimlerle; prodüktör ve müzik yönetmeni olarak ise Şebnem Ferah, Emre Altuğ, Ajda Pekkan, Kurban, Mezdeke ve İlker Çalışkan gibi birçok ünlü isimle çalışarak birbirinden başarılı projeler çıkardı.

 

2011 ve 2014 yıllarında, imzasını taşıyan şarkıları özgürce yeniden yorumlayan parçalarından oluşan Zamansız Şarkılar isimli 2 albüm çıkardı. Bu albümleri ile birlikte eş zamanlı kurduğu profesyonel orkestrası zaman zaman konuk sanatçılarında yer aldığı konserler vermektedir.

 

 

 

Albümleri

 

 

Zamansız Şarkılar (2011)

Zamansız Şarkılar 2 (2014)