İsveçli Müzik Grubu ABBA 40 Sene Sonra Yeni Albüm Çıkardı

İsveçli Müzik Grubu ABBA 40 Sene Sonra Yeni Albüm Çıkardı

 

Bir zamanların en ünlü müzik grupları arasında yer alan ABBA, 40 yıl gibi bir sürenin ardından yeni bir albüm yayınlayarak eski hayranlarını sevindirdi. 10 şarkıdan oluşan Voyage (Seyahat) isimli albümleri ile müziğe veda edeceklerini ve bunun son albümleri olduğunu açıkladılar.

 

Kuruluş tarihi 1972 olan ve on yıl boyunca etkin bir şekilde müzik üreten İsveç – Stockholm çıkışlı pop müzik grubu ABBA 1982 yılında dağılmıştı. 2021 Eylül ayı itibariyle hayranlarına seslenerek yeni bir albüm hazırlığı içerisinde olduklarını söylemişlerdi. ABBA’nın yeni albümü Voyage geçtiğimiz günlerde piyasaya sürüldü.

 

Pop, Rock and Roll, Disco, Europop gibi tarzlarda gezinen ABBA’nın kuruluşu için ilk olarak 1966 yılında Björn Ulvaeus ve Benny Andersson tarafından adım atıldı. 1969 yılında Agnetha Faltskog ve Anni Frif Lyngstad’ın dâhil olması ile grup son halini almış oldu. ABBA ismi de grup üyelerinin isimlerinin baş harflerinden oluşuyor.

 

 

ABBA kısa sürede pek çok albüm, derleme albüm ve tekliler yayınladı. Ring Ring (1973), Waterloo (1974), ABBA (1975), Greatest Hits (1975), Arrival (1976), The Album (1977), Voluez Vous (1979), Super Trouper (1980) ve son olarak The Visitors (1981) isimli albümleriyle tüm dünyayı salladılar.

 

1973 yılında Ring Ring albümüyle aynı adı taşıyan şarkılarıyla Eurovision’da İsveç’i temsil etmek isteyen grup ülke çapındaki elemelerde üçüncü sırada yer aldı. ABBA 1974 yılında Eurovision’a tekrar katılmak istedi. ABBA, 6 Nisan 1974 yılındaki Eurovision şarkı yarışmasına albüm ile aynı adı taşıyan Waterloo şarkısı ile katılarak birinci oldu. Ülkesine böylesine prestijli bir yarışmada birincilik gururu yaşatan grup Avrupa’nın yanı sıra ABD’de de ün kazandı.

 

 

2005 yılında Eurovision’un 50. yılı kutlamaları kapsamında düzenlenen son 50 yılın en iyi şarkısı arasından ABBA’nın Waterloo isimli parçası birinci olarak seçilerek adını bir kere daha tarihe kazımış oldu.

 

ABBA’nın yeni albümü Voyage için pek çok konser düzenlenecek. Fakat bu konserler bildiklerimizden biraz farklı olacak. ABBA’nın konserlerinde grubun gençlik yıllarını temsil eden hologramları yer alacak. Ünlü müzik grubunun konserleri için teknolojik çalışma Star Wars şirketi tarafından yapıldı.