Lo-Fi Müzik Nedir? Lo-Fi Neyin Kısaltılmışıdır?

Lo-Fi Müzik Nedir? Lo-Fi Neyin Kısaltılmışıdır?

 

Dünya üzerinde pek çok müzik türü geldi geçti ve bir tanesi nostalji olurken yeni bir tanesi doğmaya devam ediyor. Lo-Fi denilen müzik türü de 80’li yıllardan itibaren etkili olanlardan bir tanesi… Pek çok müzik sever Lo-Fi türünün ne olduğunu merak ediyor. Lo-Fi müzik türünün açılımı nedir? Lo-Fi’nin tarihçesi nedir? Hepsini ve daha fazlasını onlineradyodinle.net kullanıcıları için derledik. İşte ayrıntılar…

 

Açılımı low – fidelity (düşük kalite – düşük sadakat) olan Lo-Fi müzik, popüler türler kadar fazla duyulmamasına rağmen oldukça geniş bir kitle tarafından dinleniyor. İlk ortaya çıktığı dönemlerde kayıt ve performans sırasındaki kusurlar bilinçli bir şekilde aktarılmıştır.

 

 

Lo-Fi, yüksek kalite – yüksek sadakat anlamlarına gelen Hi-Fi’nin tam tersidir. Hi-Fi türünde kaydedilen sesler gerçeğine en yakın seviyededir. Lo-Fi türünde ise daha az kalitede üretilmiş sesler kullanılır. Fakat bu kavram teknolojik gelişmelere paralel olarak sürekli değişkenlik göstermiştir. 1980 yıllarından başından itibaren Lo-Fi türündeki müzikler minimal ev stüdyosu ekipmanlarıyla yapıldı. Kökeni 50’li yıllara dayanan Lo-Fi 90’lı yıllardan sonra ise daha popüler bir hale geldi.

 

Lo-Fi teriminin yaratıcısı olarak WFMU isimli bir ABD radyosunda DJ olarak çalışan William Berger gösteriliyor. Berger 1980’li yılların ortalarında ev stüdyosu sistemiyle hazırladığı kayıtları dinletiyordu.

 

 

Lo-Fi müzik aslında o kadar popüler ki, türe aşina olmayanların youtube gibi platformlarda çeşitli parçalara rastlamış olmaları çok muhtemel. Lo-Fi etiketiyle yayınlanmasa bile süreleri oldukça uzun, sözün yer almadığı, hip hop tarzını anımsatan parçalara aramalarda oldukça sık rastlanılıyor. Bu müzik türünde nostalji estetik bir parça olarak kullanılıyor ve müziğin kusurları duyulabiliyor.

 

Lo-Fi etiketli müzikler ders çalışırken, hobilerle uğraşırken, kitap okurken veya başka bir çok konsantrasyon gerektiren işler yapılırken arka planda hoş bir fon olarak dinleniyor. Spotify, splice ve youtube platformlarında Lo-Fi etiketiyle pek çok çalma listesi bulmak mümkün.

 

Lo-Fi müzik genellikle bir caz akor ilerlemesini, Lo-Fi efektlerini, uyumlu bir davul ve bas ritimlerini içeriyor. Anksiyeteden uzaklaştıran, sinirleri rahatlatan ve odaklanmaya yardımcı olan Lo-Fi türünün ikonik sanatçıları arasında Kulpa, Nujabes ve Jinsang geliyor.