Sagopa Kajmer Kimdir?

Sagopa Kajmer Kimdir?

 

 

Sagopa Kajmer Kimdir?

 

 

 

Çıkardığı şarkılarla Rap müziğe damgasını vuran, Türk rap dünyasına, başka bir bakış açısı getiren Sagopa Kajmer Kimdir? Kaç Yaşında? Çıkardığı Albümler Neler? İşte Ünlü rapçi hakkında tüm merak edilenler yazımızda bulabilirsiniz?

 

 

 

sagopa-kajmer

 

 

 

Sagopa Kajmer Kimdir?

 

 

 

Bilinen eski adlarıyla DJ Mic Check, Silahsız Kuvvet ya da gerçek adıyla Yunus Özyavuz  17 Ağustos 1978 yılında Samsun’da dünyaya gelmiştir. İlk, orta ve lise eğitimini Samsun’da tamamlayan Kajmer’in Emre isminde bir erkek kardeşi vardır. İstanbul Üniversitesi, Fars Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun olmuştur. Kendisi gibi rap sanatçısı olan Esen Güler bilinen ismiyle Kolera ile evlendi. 20 Kasım 2017'de iki şarkıcı da resmî sosyal medya hesapları üzerinden 11 yıllık evliliklerini bitirdiklerini açıkladılar.

 

 

 

 

sagopa-kajmer

 

 

 

Kariyeri

 

 

 

Samsun’da yerel bir radyoda Dj’lik yaparak işe başlayan Sagopa Kajmer, 1998 yılında Kuvvetmira isimli rap grubunu kurdu. Başta Silahsız Kuvvet ismini kullanan sanatçı daha sonra Sagopa Kajmer ismini kullanmaya başladı. Sagopa Kajmer isimli albümünü çıkardıktan sonra büyük ilgi gören rapçi daha sonra On Kurşun'u, 2004 yılında da Bir Pesimistin Gözyaşları'nı sevenleri ile buluşturdu. Gora filminin müziklerini yapan sanatçı 11 Ağustos 2005 yılında Melankolia Müzik’i kurmuştur. 27 Haziran 2006 yılında Melankoli etiketi ile “Kafile” isimli albümü çıkardı. Kafile albümünde yer alan “Vasiyet” şarkısı ile 12. Kral Tv Müzik Ödüllerinde En İyi Video klip ödülünü aldı.

 

 

 

sagopa-kajmer

 

 

 

2007 yılında evlendiği eşi  Kolera ile İkimizi Anlatan Bir Şey isimli bir düet albümü çıkardı. Bu albüm ile Mtv Türkiye tarafından düzenlenen Avrupa Müzik Ödüleri'nde Türkiye'de yılın en iyisi olmaya aday gösterilmiştir.  2008 yılında ise Kötü İnsanları Tanıma Senesi isimli solo albümünü ardından, 2009 yılında Şarkı Koleksiyoncusu, 2010 yılında ise Kolera ile 2. Düet albümü olan Bendeki Sen albümünü yayınladı. Bu albümü ile TRT Müzik Ödülleri'nde halkın oylarıyla belirlenen "Yılın Albümü" kategorisinde ödül almıştır. Sayısız başarılı albüme imza atan Sagopa Kajmer geçen sene çıkardığı Gökhan Özyavuz ile hazırladığı 5 parçadan oluşan Yunus EP albümü yine müzik listelerinin üst sıralarında yerini almayı başarmıştır.

 

 

 

 

Albümleri

 

 

Toplama Kampı (2000)

Sözlerim Silahım (2001)

İhtiyar Heyeti (2002)

On Kurşun (2001)

Sagopa Kajmer (2002)

Bir Pesimistin Gözyaşları (2004)

Romantizma (2005)

İkimizi Anlatan Bir Şey (2007)

Kötü İnsanları Tanıma Senesi (2008)

Bendeki Sen (2010)

Saydam Odalar (2011)

Kalp Hastası (2013)

Ahmak Islatan (2017)