Sezen Aksu Kimdir? Kaç Yaşında ve Neleridir?

Sezen Aksu Kimdir? Kaç Yaşında ve Neleridir?

 

Türk pop müziğinin efsane ismi Sezen Aksu, kariyeri boyunca sayısız başarıya imza attı. Hangi kesimden olursa olsun pek çok kişinin hayatına bir şekilde dokunmayı başardı. Bir taraftan kendi şarkıları ile Türkçe pop müziğine yön verirken, bir taraftan da pek çok ismi müzik dünyasına kazandırdı. Yerli müziğin top noktası Sezan Aksu’yu biraz daha yakından tanıyalım…

 

13 Temmuz 1954 yılında Denizli’nin Sarayköy ilçesine doğan usta isim, üç yaşından sonra ailesi ile birlikte İzmir’e taşındı. Yeni taşındığı şehirde ilköğrenim hayatına başladı ve İzmir Kız Lisesi’nden mezun oldu. Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi’ni ise ikinci sınıftayken bıraktı.

 

 

Öğrencilik sürecinde pek çok sanat dalında kendisini deneyen sanatçı, 1970 yılında Hafta Sonu dergisinin açtığı “Altın Ses” yarışmasında altıncı oldu. 1974 yılında bestelediği üç şarkıyı plak şirketine gönderen sanatçı aynı yıl evlendi ve sonrasında İstanbul’a taşındı.

 

1975 yılında ilk albümü olan “Haydi Şansım”ı yayınladı. Henüz kariyerinin başında olan sanatçı sonrasında Allahaısmarladık (1977) ve Serçe (1978) isimli albümleri ile gündeme gelirken, 1978 yılında usta yönetmen Atıf Yılmaz’ın “Minik Serçe” filminde rol aldı. Bu tarihten sonra “Minik Serçe” olarak anılmaya başlayan Aksu, 1982 yılında yayınlanan 5. albümü ile Hey Dergisi tarafından “Yılın Kadın Şarkıcısı” seçildi.

 

 

Sezen Aksu 1983 yılında Ali Kocatepe ve Coşkun Demir ile birlikte seslendirdikleri “Heyamola” isimli parça ile Türkiye Eurovision Yarışması elemelerinde finale kaldı, fakat seçilmedi. 1984 yılında “Halay” parçası ile ve 1985 yılında “Küçük Bir Aşk Masalı” parçası ile yeniden yarışmaya seçilmeyi denese de başaramadı ve yarışmaya katılmaktan vazgeçti. Aksu, yedinci stüdyo albümü olan “Git” ile büyük başarı elde etti ve “Onyedi” isimli müzik dergisi tarafından “1985 Yılının En Büyük Kadın Şarkıcısı” seçildi.

 

90’lı yıllardan itibaren yapımcı olarak da müzik dünyasında yer alan Aksu, pek çok ünlü isme destek oldu ve piyasaya kazandırdı. Şu ana kadar 26 albüm yayınlayan usta isim, 4 sinema filminin içerisinde yer alırken bir de şarkı sözlerinden oluşan şiir kitabı yayınladı. 4 evlilik yapmış ünlü ismin oyunculuk ve şarkıcılık yapan Mithat Can Özer isimli oğlu bulunuyor.