Travis Scott Konseri Sonrası Ölümler 10’a Ulaştı

Travis Scott Konseri Sonrası Ölümler 10’a Ulaştı

 

5 Kasım tarihinde ABD’de düzenlen Astrowold isimli müzik etkinliğinde Travis Scott konseri sırasında izdiham çıkmış ve 8 kişinin ölümü 300 kişinin de ağır yaralanması ile sonuçlanmıştı. Yaralananlar arasında durumu ciddi olan birisi 9 yaşında çocuk olmak üzere iki kişi daha hayatını kaybetti ve ölümler 10’a ulaştı. Organizasyon sorumluları ve Travis Scott hakkında pek çok dava açılıyor.

 

İlk olarak 2018 yılından bu yana Texas’ın Houston şehride düzenlenen Astrowold Müzik Festivali’nin yürütücülüğünü rap şarkıcısı Travis Scott yapıyor. 5 Kasım 2021 tarihinde Travis Scott sahne aldığı sırada festival alanında bulunan 50000 kişilik dinleyici kitlesi arasında çıkan izdihamda ölümler ve ağır yaralanmalar meydana gelmişti.

 

Travis Scott konseri sırasında kalabalık ön sıralara doğru hareket etmiş, bu sırada paniğe kapılan insanlar yere düşerek yaralanmalara sebep olmuş ve panik dalgası büyümüştü. Yaşları çoğunlukla 15 ile 30 arasında değişen izleyici kitlesi arasında çok sayıda kişi bilincini kaybetmişti. İğne atsan yere düşmeyeceği konserde yaralılar seslerini duyurmaya çalışırken Travis Scott müziği kesmeyerek şarkı söylemeye devam etmişti.

 

 

Sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımlarla çok üzgün olduğunu belirten Travis Scott soruşturma sürecinde polislere destek olacağını ve mağdur ailelere yardım edeceğini açıkladı. Fakat bu açıklamalar yeterli olmadı ve Travis Scott hakkında pek çok tazminat davası açılmaya başlandı. ABD tarihindeki en büyük konser facialarından biri olan Houston konseri sonucu ünlü rapçi eleştirilerin hedefi haline geldi.

 

Sosyal medya paylaşımlarında pek çok seyircinin konseri durdurun diyerek sitem etmesine rağmen Travis Scott’un devam ettiği görülüyor. Yaşanan olaylardan sonra bu kadar çok sayıda bilet satılmış olmasının ardındaki ihmalkârlık iddialarını gündeme geliyor. Son olarak 5 Kasım tarihinden bu yana hastanede beyin ve omurga travması sebebiyle tedavi gören Erza Blount isimli 9 yaşındaki bir çocuğun ölmesiyle tepkiler iyice büyüme başladı.

 

 

Travis Scott kimdir?

Travis Scott ‘ı sahne adı olarak kullanan, 30 Nisan 1992 yılında ABD Texas Houston’da doğan Jacques Webster rap şarkıcısı ve prodüktörüdür. İlk mixtape’ini Owl Pharoah adıyla 2013 yılında yayınlamıştır. Sonrasında Rodeo (2015), Birds in the Trap Sing McKnight  (2016), Huncho Jack, Jack Huncho (2017), Astroworld (2018), Jackboys (2019) isimli albümleri yayınlamıştır. Rodeo isimli ilk albümü yayınlanır yayınlanmaz 90 bin adet satarak Scott’un erken yaşta parlamasını sağlamıştır.