Tüm Zamanların En Çok Dinlenen 10 Klasik Müzik Parçası

Tüm Zamanların En Çok Dinlenen 10 Klasik Müzik Parçası

Ortaya çıktıkları dönemin üzerinden uzun yıllar geçmiş olmasına rağmen klasik müzikler hala dinleniyor. İnsan ruhu üzerinde büyük etkileri olan klasik müzik doğduğu Avrupa’nın dışına taşarak evrensel olmayı başardı. Tüm dünya üzerinde bazı klasik müzik parçaları üzerinde uzlaşılıyor.

 

Kökeni Antik Yunan müziğine dayanan klasik müzik, Rönesans’ın yükselişi ile birlikte Avrupa’da ortaya çıktı. Klasik müzik ilk ortaya çıktığı dönemlerde vokal etrafında çerçeveleniyordu. Rönesans ile birlikte ilerleme kaydetti ve çalgının da eklenmesi ile zenginleşti.

 

Barok Dönem (1600 – 1750),  Klasik Dönem (1750 – 1820), Romantik Dönem (1820 – 1900) ve Modern Dönem (20. yy ve sonrası) şeklinde ayrılan klasik müzik, her döneminde ünlü isimler ortaya çıkardı. Bu ünlü isimlerin bazı parçaları unutulmaz hale geldi. Günümüzde okullarda, filmlerde, dizilerde, konserde ve daha birçok yerde karşımıza çıkıyorlar. Bazı klasik müzik parçaları ise özellikle birçok müzik sever tarafından dinlenmeye devam ediyor.

 

İşte tüm zamanların en çok dinlenen 10 klasik müzik parçası…

Listenin 10. sırasında Alman piyanist Ludwig van Beethoven’in ölümünden 40 yıl sonra yayınlanan “Für Elise” parçası yer alıyor.

 

Listenin 9. sırasında Salzburg doğumlu Wolfgan Amedus Mozart’ın Mehter Marşı’ndan esinlenerek hazırladığı “Turkish March” parçası yer alıyor.

 

Listenin 8. sırasında İtalya’nın Venedik kentinde doğan Antonio Vivaldi’nin daha önce pek çok filmde karşımıza çıkan “La Follia” parçası yer alıyor.

 

Listenin 7. Sırasında Alman barok müzik bestecisi Johann Sebastian Bach’ın “Toccata and Fugue in D Minor” parçası yer alıyor.

 

Listenin 6. sırasında henüz 39 yaşındayken hayatını kaybeden Polonya doğumlu Frederic Francois Chopin’in “Nocturne” isimli dramatik çalışması yer alıyor.

 

Listenin 5. sırasında Wolfgan Amedus Mozart’ın oldukça aşina olduğumuz “Requiem” parçası yer alıyor.

 

Listenin 4. sırasında Ludwig van Beethoven’in “9. Senfoni” isimli çalışması yer alıyor.

 

Listenin 3. sırasında Viyana doğumlu besteci Franz Schubet’in “Piano Trio in E Flat” isimli çalışması yer alıyor.

 

Listenin 2. sırasında Almanya doğumlu opera, oratoryo, düet, kantanta gibi eserleriyle bilinen besteci George Friedric Handel’in “Sarabende” parçası yer alıyor.

 

Ve listenin 1. sırasında Ludwig van Beethoven’in “Moonlight Sonata” isimli parçası yer alıyor.