Türkiye 2022 Yılında Eurovision Şarkı Yarışmasında Yer Alacak Mı?

Türkiye 2022 Yılında Eurovision Şarkı Yarışmasında Yer Alacak Mı?

 

Türkiye’nin en son 2012 yılında katıldığı Eurovision şarkı yarışması hiç kuşkusuz Avrupa’nın en büyük organizasyonların birisi. Müzik severler ise her yıl Türkiye’nin katılıp katılmayacağını merak ediyor. Geçtiğimiz günlerde Eurovision’a katılan ülkeler açıklandı. Türkiye 2022 yılında düzenlenecek olan Eurovision’a katılmıyor.

 

Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin Eurovision’a katılması için çalışma yaptıklarını açıklayan TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren müzik severleri umutlandırmış, “2022 yılında Türkiye Eurovision’a katılıyor mu?” sorusunu akıllara getirmişti. Eurovision’un başına Kuzey Avrupa’dan başarılı isimlerin geçtiğini ve yeni yönetimle görüşme halinde olduklarını belirten Eren, Eurovision 2022 için açık kapı bırakmıştı.

 

Bu yıl 66. kez düzenlenecek şarkı yarışması geçen yıl Maneskin isimli grubun kazanması sebebiyle İtalya’nın ev sahipliğinde gerçekleşecek. 10, 12 ve 14 Mayıs 2022 tarihlerini kapsayacak yarışma İtalya’nın Torino kentinde organize edilecek.

 

İşte 2022 yılının Eurovision şarkı yarışmasında yarışacak ülkelerin listesi:

 

 

Türkiye en son 2012 yılında Can Bonomo’nun seslendirdiği “Love Me Back” şarkısı ile Eurovision’a katılmış ve yarışmayı 7. sırada bitirmişti. 2013 senesinde ise puanlama sistemindeki haksızlık gerekçe gösterilerek Eurovision’dan Türkiye’nin çekildiği açıklanmıştı. Türkiye’nin ilk olarak 1975 yılında Semiha Yankı’nın “Seninle Bir Dakika” şarkısı ile katıldığı Eurovision macerası 2012 yılında son bulmuş oldu. Türkiye 2003 sesinde ise Sertap Erener tarafından seslendirilen Everyway That I Can şarkısı ile birinci seçilmenin gururunu yaşamıştı.

 

 

İlk olarak 24 Mayıs 1956 yılında düzenlenen Eurovision 2020 yılındaki Covid 19 pandemisi dışında her yıl düzenli olarak devam etmiştir. Her ülkenin yalnızca bir şarkı ile katılabildiği Eurovision’da oylama sistemi yüzde elli halk oyu ve yüzde elli jüri oyu şeklinde yapılıyor. Her ülkenin halkı en çok beğendiği diğer ülkelerin şarkılarını oyluyor. 1’den 10’a kadar verilen puanlara göre sıralama yapılıyor. Son olarak jüri oyunun da eklenmesi ile birlikte kazanan ülkeler belirlenmiş oluyor.

 

Eurovision’da iyi bir sıralama elde etmek o ülkenin prestijine de katkı sağlıyor. 2022 yılı için Türkiye katılmıyor olsa da, TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren’in açıklamalarından sonra 2023 yılı için hala bir şansımız var gibi görünüyor.